Bloglarımız
Geniş Gözenekler Nasıl Küçülür ve Kapanır

Geniş Gözenekler Nasıl Küçülür ve Kapanır?

Geniş Gözenekler Nasıl Küçülür ve Kapanır?

Geniş gözenekler birçok insanın sorunu. Buna neden olan bazı etkenler var. Peki, geniş gözenekler nasıl küçülür? Geniş gözenekler için tedavi nasıl yapılır? Estetik ve Kozmetik Dermatoloji Uzmanı Dr. Yusuf Topal sıkılaşma yöntemi ile uzun vadede geniş gözeneklerin nasıl küçüleceğini anlattı.

GÖZENEK NEDİR?

Gözenek diye bahsedilen yüzümüzde özellik elmacık alanları ve burun derisinde alt deri tabakasında bulunan sebase yağ bezlerinin cilde açılan kanallarıdır. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere hastalıklı bir durum değil, insanın normal, doğal yapısıdır. Cildimizin doğal yapısı olan gözenekler çoğu insanda tedavi gerektirmez. Gözeneklerde yapısal ve kalıcı bir değişiklik yapmak mümkün değildir. Kısa ve uzun vadeli çözümler ile gözenek görünümü azaltılabilir. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip ve aşırı makyaj ile yaşamaya alışmış kişilerde geniş gözenekler bir problem olabilmektedir. Dikkat edin bir problem diyorum hastalık değildir. Bunu belirtmemin sebebi; kozmetik sektörü hastalıklı bir durum gibi konuya eğildiği için yıllardır yanlış bir algı yaratılmış olmasıdır.

GENİŞ GÖZENEKLER NEDEN OLUR? *

Gözeneklerde genişleme çok nadiren hastalıklarla ilişkilidir. Kısaca tiroid bezinin aşırı çalışması, elmacık alanında roza (gül hastalığı) ve yaygın sivilcesi olan kişilerde de gözeneklerde zaman içinde görülebileceğini not edeyim sizlere. Geniş gözeneklerin nedenleri arasında karşılaşılan en sık sebep genetik olarak yağlı bir cilt yapısına sahip olmak ve sık makyaj yapmaktır. Bu kişilerde zaman içerisinde daha geniş gözenekler oluşur.

GENİŞ GÖZENEKLER NASIL KÜÇÜLÜR?

  • Öncelikle günlük rutin bir bakımınız olmalı. Gece uyumadan önce cilt temizliğinizi cilt temizleme losyonları ile yapmalısınız. Makyaj ve benzeri ürünleri cildinizden uzaklaştırdıktan sonra mutlaka cildinizi toniklemenizi öneririm. Bu rutin cilt bakımınızı ihmal etmeyin.
  • 2-3 ayda bir cildinizdeki gözeneklerinizin durumuna göre profesyonel medikal cilt bakımları da yaptırmanız gözeneklerinizin daha da genişlemesini azaltacaktır.
  • Uzun vadede, genişleyen gözeneklerinizde küçültmek için ise; azaleik asit ve retinol krem kullanmak gözeneklerinizde daha uzun süreli küçülmelere sebep olacaktır. Bu tarz ilaç düzeyinde kremler kullanacaksanız bir dermatoloji uzmanından fikir almanızı mutlaka öneririm.
  • Daha uzun vadeli olarak gözeneklerde küçülme sağlamak için Dünya’da en güvenilir sonuçları sunan uygulamalar ise Fraksiyonel Ablatif Lazer uygulamalarıdır. Fraksiyonel Ablatif lazer uygulamaları, özellikle yüzünüzdeki sebase yağ bezlerinde küçülme etkisi yaratır ve doğal olarak gözeneklerinizde küçülür. Uzun dönemde gözenek görünümünüzde ciddi küçülme sağlar ve cildinizin homojen görünümüne büyük katkı sunar.