Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel Lazer Nedir, Nasıl Yapılır?

Son yıllarda kullanılan yöntemlerden biri olan fraksiyonel lazer teknolojik bir lazer cihazı olup cildin yenilenmesi amacıyla kullanılır. Yan etkisinin az ve tedavi etkisinin yüksek olması nedeniyle en çok tercih edilen yöntemlerden biri haline gelmiştir. Özellikle çatlak, yüz sarkması, kırışıklık, yara ve sivilce izi gibi durumların tedavinde son derece etkilidir.

Cildin yenilenmesini ve düzelmesini sağlayan lazer yöntemi sisteminde bulunan yüksek enerjiyi cilde uygular, dermis ve epidermiste etkilidir. Geliştirilmiş lazer tekniğinde ciltteki kolajen ve epitelyum hücre yenilenir. Fraksiyonel karbondioksit lazer olarak da bilinen bu yöntem kolajen oluşumunu uyarırken aynı zamanda derideki sorunların da tedavi edilmesini sağlar. Sahip olduğu olumlu etkiler nedeniyle yoğun ilgi görür.

Fraksiyonel Lazer Nelere İyi Gelir?

Derinin üst ve orta tabakasına etki eden fraksiyonel lazer uygulaması en güçlü lazer teknolojisi olarak bilinir. İyi geldiği alanlar şu şekildedir:

 • Leke tedavisi
 • Yara izi tedavisi
 • Çatlak Tedavisi
 • Sivilce (akne) izi tedavisi
 • Cilt sarkma tedavisi
 • Kırışıklık tedavisi
 • Kesici alet izleri
 • Cilt gençleştirme
 • Damarsal tedaviler
 • Selülit tedavisi
 • Deri kalınlaşması ve kabarıklıklar

Fraksiyonel Lazer Tek Seans Yeterli mi?

Uygulama sırasında seans sayısı belirlenirken tedavi edilecek bölge, tedavinin hangi amaçla yapıldığı ve ilgili lezyonların büyüklüğü dikkate alınır. Bu nedenle seans sayısı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Genellikle sivilce izi tedavisinde bir ya da iki seans yeterli olur. Eğer izler daha derinse bu durumda üç beş seans uygulamak gerekebilir. Ameliyat izleri, cilt yanıkları, çatlaklar için uygulamalarda bir ile beş seans arasında işlem yapılır. El gençleştirme ve yaşlılık izleri için ise bir ile üç seans arasında işlem yapılır. Bu seanslara ek olarak yıl içerisinde bir ya da iki seans koruma tedavisi uygulanabilir. İki seans arasındaki sürenin ortalama bir ay olması idealdir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Kalıcı mı?

Lazer uygulamasında kalıcılık ve diğer işlem detayları uygulamanın yapılış amacına göre değişiklik gösterir. Çoğunlukla leke ya da iz tedavilerinde kalıcı sonuçlar elde edilir. Derin kırışıklık ve izlerde ise ciddi oranda düzelme sağlanır. Yapılacak olan seans sayısı en fazla sekiz seans olup bu seansların sonunda hedeflenen sonuçlara ulaşılır. Yaşlanma devam ettikçe ilerleyen dönemlerde buna bağlı olarak ciltte değişmeler görülür ve tedavinin tekrarlanmasına ihtiyaç duyulabilir. Uygulama düzenli olarak yaptırıldığında uzun vadede yenilenmiş bir cilt elde edilir. Hayat şekli, yaşlanma hızı, genetik faktörler ve uygu düzeni tedavinin sonuçları üzerinde doğrudan etkilidir.

Fraksiyonel Lazer Etkisi Ne Kadar Sürer?

Fraksiyonel karbondioksit lazer uygulaması sonrasında tedavi etkisi ortalama üç ay içerisinde ortaya çıkar. Bunun nedeni ise kolajen üretiminin üç ile altı ay arasında tamamlanmasıdır. Uygulamanın ardından birinci günde kızarma, izleyen günlerde ise minik kabuklanmalar görülür. Meydana gelecek etkiler kırışıklık ve yıpranma durumuna göre farklılık gösterir. İşlem tamamlandıktan sonraki bir saat içerisinde ciltte güneş yanığı hissi olabilir. Bu tür şikayetler hafif ve geçici olarak bilinir. Kabukların dökülmesiyle altından yeni ve pembe bir deri çıkar. Yenilenme bu şekilde devam eder. Sürecin verimli şekilde tamamlanabilmesi için doktor tarafından verilen önerilere eksiksiz olarak uymak gerekir.

Fraksiyonel Lazer Zararları Nelerdir?

Başarılı bir şekilde uygulanan fraksiyonel lazer uygulaması sonrası kızarıklık ve şişlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan belirtiler cildin yapısına göre değişmekte olup derin hasarlı ciltlerde daha fazla görülebilir. Ancak bu şikayetler hafif olarak yaşanır ve belli bir süre sonra cilt normale döner. İstenmeyen sonuçların yaşanmaması için uygulamanın ardından bir ay boyunca solaryum ve güneşten uzak durulmalıdır. Ayrıca ışığa duyarlılığa yol açan ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar kullanılmamalıdır. Peeling, dermabrazyon, cilt germe operasyonu gibi tedaviler uygulanmışsa bunlar uygulama öncesinde mutlaka doktora söylenmelidir. Eğer hastada uçuk çıkarma durumu varsa önceden bildirilmelidir.

Altın İğne mi Fraksiyonel Lazer mi?

Cilt bakım uygulamaları arasında yer alan altın iğne ve fraksiyonel lazer seanslar şeklinde uygulanır. Seans süresi 30 ile 45 dakika arasındadır ve hangi aralıkta uygulama yapılacağına doktor tarafından karar verilir. Altın iğne uygulamasında kabuklanma, pullanma ve soyulma gibi durumlar görülmez. Kalıcı etkilerin oluştuğu bu yöntemde etkiler geçici değil kalıcıdır. Bilimsel açıdan kanıtlanmış faydalara sahip olan altın iğne ilk seanstan itibaren fark edilebilen iyileşme sağlar. Genellikle altın iğne ve fraksiyonel lazer uygulamasının birlikte yapılması tavsiye edilir. Bu sayede cilt yenilemenin daha etkili olduğu, derinlemesine nemlendirme ve temizlik sağladığı belirtilir.

Fraksiyonel Lazer Deriyi İnceltir mi?

Genellikle uygulamayı yaptıracak olan kişiler sonradan oluşabilecek etkilere karşı merak içindedir. Özellikle uygulamanın deriyi inceltip inceltmediği merak konusudur. Ancak cildi inceltmenin aksine bu uygulama yeni kolajen oluşumunu sağlar ve cildi uyararak yeniden yapılanmayı teşvik eder. Bu sayede cilt kendini yenileyerek daha kalın ve sağlıklı bir görünüme sahip olur. Uygulamanın ardından istenilen sonuçların elde edilebilmesi için hastanın doktor tarafından verilen talimatlara uyması gerekir. Özellikle cildin ilk iki gün boyunca su ile temas ettirilmemesi önemlidir.

Fraksiyonel Lazerden Kaç Gün Sonra Yüz Yıkanır?

Cilde yapılacak fraksiyonel lazer uygulaması öncesi cilt temizlenmiş olmalıdır. Su ile temas için ise ideal süre iki gün olup hastalar 24 saatin ardından büyük ihtimalle günlük yaşamlarına devam ederler. Bir günden sonraki süreçte doktor önerisi ile hareket edilir. Cilt yapısı kişiden kişiye değiştiği için yüz yıkama, duş alma gibi durumlarda doktorun söylediklerine göre hareket etmek gerekir. İşlem sonrasında inflamasyon ve ödem oluşmasını azaltmak için cilde soğuk kompres yapılabilir. Cildin nemli ve temiz tutulması kabuklanmalardan korunmak için önemlidir.

Fraksiyonel Lazer İz Bırakır mı?

Uzmanlar tarafından yapılan fraksiyonel lazer sonrası ciltte herhangi bir hasar meydana gelmez. İşlem sonrasında geçici yan etkiler görülür ve bunlar kızarıklık, şişlik gibi geçici olan şikayetlerdir. Her biri kısa sürede ortadan kalkar. Ciltte bir risk oluşmadan ortaya çıkan yan etkiler cildin dökülüp altından yeni bir derinin çıkmasıyla birlikte son bulur. Bu süreçte genellikle hastalar ilk üç günü evlerinde istirahat ederek geçirirler. Bu süre isteğe bağlı olarak farklılık gösterebilir. Uygulama bilinçli şekilde yürütüldüğünde hastaların cildinde bir iz kalmayacaktır. Riskin sıfıra yakın olması nedeniyle hastaların büyük bir bölümü fraksiyonel lazeri tercih ederler.

Fraksiyonel Lazer Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İstenilen sonuçların elde edilebilmesi için fraksiyonel lazer sonrası dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Buna göre:

- İşlem sonrasında güneşe çıkılmamalı, güneş kremi kullanılmalı ve cildin ışık ile temasına dikkat edilmelidir.

- Koyu cilt rengine sahip kişilerde pigment kaybı olabileceğinden bu kişilerin daha hassas davranmaları gerekir. Genellikle açık tenliler tedavide şanslı grup olarak ifade edilir.

- Yüzde ödem olursa ilgili bölgeye buz paketleri koymak işe yarayacaktır.

- Cildi rahatlatmak adına hafif nemlendiriciler kullanılabilir.

- Fraksiyonel lazer sonrası birkaç aylık süreçte güneş kremi sürülmeden güneşe çıkılmamakta fayda vardır.

- Lazer sonrasında 48 saatlik süre içerisinde deniz ve havuza girilmemesi tavsiye edilir.

- Cildin hava alması için ilk iki gün fondöten ve pudra kullanılmaması önerilir.

- Kullanılacak güneş kremlerinin yüksek faktörlü olması önemlidir.

- Cilt soyucu kremler kullanılıyorsa bir ay boyunca onlara devam edilebilir.

Fraksiyonel Lazer Yazın Yapılır mı?

Genellikle lazer uygulamaları için ideal dönem kış mevsimi olarak bilinir. Bunun nedeni ise yaz aylarında ciltteki lekelerin artması ve daha belirgin hale gelmesidir. Güneşe duyarlılığı fazla olan cilt lekeleri tedavi ile kışın daha rahat iyileşir. Yaz aylarında ise doğru korunma ile lekelerin koyulaşmasına engel olunur. İşlemin ardından ortaya çıkan yan etkilerin kışın daha az olduğu ifade edilir.

Fraksiyonel Lazer Fiyatları Nedir?

Lazer uygulamaları öncesinde hastalar detaylı muayeneden geçirilir ve cilt yapıları analiz edilir. Her insanın cildi farklı olduğundan yapılacak işlemin detayları da ayrı planlanır. Bu nedenle fraksiyonel lazer fiyatları hastalar arası değişkenlik gösterir. İşlemin yapılacağı bölge de fiyatlar üzerinde etkili olup klinikte bölgeye göre uygun fiyatlar verilir. Bunun için iletişim bilgileri aracılığıyla klinik ile irtibata geçilmeli ve tedavi amacı, bölgesi, seans sayısı gibi detaylara göre fiyat teklifi alınmalıdır. Her hastaya daima en uygun fiyat seçenekleri sunulur. Kolay ödeme alternatifleri ile fraksiyonel lazer tedavisini dileyen herkes yaptırabilir. Fiyatlar seans başına ayarlanır, bir iki seansta biten uygulamalar için maliyet daha düşüktür.

back to top
Randevu Al
FİLTRELE