Bloglarımız
Çene Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çene Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çene Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jawline ya da diğer ismi ile çene dolgusu son dönemlerde en çok ilgi gören estetik operasyonlar arasındadır. Bu işlem için cerrahi bir uygulamaya gerek yoktur ve yüzünde altın oranı tutturmak biraz daha zahmetsizdir. Dolgu sırasında çenenin uç kısmından başlanarak kulak önüne doğru işlem yapılır. Böylece çene kontürü daha belirgin hale gelir. Estetik ve güçlü bir çene yapısı sunan dolgu öncesi ve sonrasında dikkatli olmak önemlidir. Bu sayede yapılan işlem daha iyi sonuçlar verecektir. Özellikle çene dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler öğrenilmeli ve hekim tavsiyelerine birebir uyulmalıdır.

Hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilen çene dolgusu çene çizgisinin simetrik olmaması, çenenin alt kısmında sarkıklık oluşması, çene kayması ve benzer nedenlerle yaptırılır. Uygulamanın hemen sonrasında etki görülmeye başlanmakta olup hastaların işlem sonrasında ilk birkaç gün çene dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda dikkatli olması beklenir. Eğer doktor krem ya da ilaç verdiyse bunlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Dolgu sırasında steril bir ortam sağlandığından işlem başarıyla sonuçlanır. Bunun sürdürülebilmesi için hastaların da üzerlerine düşeni yapmaları önemlidir.

Yüz Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz ve çene dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler bol su içmek, düzenli olarak nemlendirici kullanmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, cildi güneş kremi ile güneşe karşı korumak ve stressiz yaşam tarzı benimsemek şeklindedir. Çene dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler sayesinde dolgunun biraz daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Uygulamanın ardından bir iki saat boyunca dik pozisyonda durulmalı, ilk 24 saat zorlayıcı ve ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Cilt bakımı ve makyaj yapabilmek için ortalama bir hafta beklemekte fayda vardır. Enfeksiyon riski olduğu için ilk iki hafta boyunca havuza girilmemelidir. Eğer dudakta uçuk ve benzer durumlar varsa dolgu yaptırılmamalıdır. Dolgudan sonra ilk dört saat boyunca yüz üstü pozisyonda yatılmamalı, lazer işlemi için en az iki gün beklenmelidir. Operasyon günü aşırı alkol tüketimi ödem ihtimalini artıracağından tüketimden kaçınılmalı, diş tedavisi için bir hafta kadar beklenmelidir. Eğer sivilce problemi varsa dolgu yapılmamalı, işlemin uygulanacağı bölge temiz ve sağlıklı olmalıdır. Çene dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler dikkatle uygulanmalıdır.

Yüz Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci

Profesyonel şekilde yapılan yüz dolgusu sonrasında ilk birkaç saat yatmamak ve uzanmamak gerekir. Aksi halde dolgunun göz bölgesine doğru kayması ve göz kapağının sarkması gibi durumlar görülebilir. İlk 24 saat içerisinde yüzde kızarıklığa sebep olmaması için sıcak banyo ve duş yapılmamalıdır. İyileşme sürecinin hızlanması için bir süre güneşten uzak durulmalıdır. Ödem ve şişlik bu süreçte sıklıkla görülmekte olup hafif ağrı, kırmızılık, bölgesel morarmalar, kaşıntı ve cilt döküntüleri görülmesi normaldir. İşinin ehli olan kişiler tarafından yapılan dolguda şişlik ve ödem ortalama 48 saat içerisinde geçer.

Dolgunun tam etkileri 4 ile 7 gün arasında kendini belli eder. Bir hafta içerisinde dolgu maddesi yayılır ve cilde tam olarak oturur. Eğer iki hafta geçmesine rağmen hale istenen sonuç görülmemişse kişiye ek bir uygulama yapılması gerekebilir. Bunun kararı hekim tarafından verilir. Dolgu sonrası için planlanmış tedaviler varsa hekime bununla ilgili bilgilendirme yapılmalıdır. Dolgunun ardından lazer tedavisi veya mikrodermabrazyon uygulaması yaptırmamak gerekir.

Yüz Dolgusu Yan Etkileri

Yüz ve çene dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler önemli olup bunlar önemsenmediği takdirde çeşitli yan etkiler meydana gelebilir. Nadir görülse de bazı kişilerde enjeksiyon bölgesinin etrafında oluşabilecek nodüller, dolgu maddesinin yer değiştirmesi, vücudun dolguya verdiği enflamatuar reaksiyonlar, enfeksiyon ve enfeksiyon sonucu oluşan dolgu sızıntısı gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Yüz dolgusunun ciddi problemlere yol açacak yan etkileri bulunmaz. Enjeksiyon yapılan bölgede morarma ve geçici kızarıklıklar oluşabilir. Bazı kalıcı dolgu maddelerinin içeriğinde bulunan maddelere yüz tepki verir ve şişlikler görülebilir. Bunun sonucunda ise doku tahribatı oluşur. İşlem sonrasında ortaya çıkabilecek en ciddi yan etki granülom oluşmasıdır. Bu durum sentetik içerikli dolgularda sık iken hyalüronik içerikli dolgularda daha nadir olur. İstenilen sonucun elde edilebilmesi için dolgunun yüz yapısı tamamıyla oluşmuş ve son halini almış olan kişilere uygulanması gerekir. Dolgu bölgesinde açık yara, enjeksiyon, akne türü sivilce olan kişilere uygulama yapılması yaraların daha fazla büyümesine ve ciddileşmesine neden olabilir.