Şakak Dolgusu

Yüz Dolgusu Uygulamaları
Temporal bölge dolgusu olarak da bilinen şakak dolgusu saç çizgisi ile kaşların dış çizgisi arasındaki bölgeye uygulanır.
Devamını Oku
 • Bio
 • Vegan
 • Ce

Şakak dolgusu nedir?

Şakak Dolgusu Tedavisi Nedir?

 Hacim kayıplarının giderilmesi ve çökmenin düzeltilmesi için yapılan bu işlem ameliyatsız bir estetik operasyondur. Yaşın ilerlemesi ile birlikte ciltte ortaya çıkan çizgi, kırışıklık, çökme gibi durumlara karşı en çok tercih edilen uygulama dolgudur. Cilde olumsuz bir etkisi olmayan bu işlemler geçici nitelik taşır. Yüzün diğer bölgeleri le kıyaslandığında şakak kısımlarının bozulma olasılığı daha yüksektir. Bu olasılığı en aza indirmek adına cilt tipine uygun dolgu işlemi yapılabilir. Bu tür işlemlerde son derece dikkatli olmak gerekir. Yapılacak yanlış bir uygulama cildin kötü bir görünüm kazanmasına neden olabilir. İstenmeyen sonuçları önlemek için dolgu uygulamaları için tecrübeli uzman hekimler tercih edilmeli, uygulama tam donanımlı bir klinikte yapılmalıdır. Böylece risk oluşma ihtimali en aza indirilecektir.

Şakak Dolgusu İşlemi Nasıl Uygulanmaktadır?

Yaşlılığın doğal bir süreci olarak zaman içerisinde ciltte çökmeler meydana gelebilir. Bunlara zamanında müdahale edildiğinde olumsuz görünüm olasılığı en aza indirilecektir. Bağ dokularında meydana gelen değişmeler, kasların zayıflaması, kemiklerde erime, şakak bölgesinde yağ dokusunun azalması gibi olaylar cilt görünümünde bozulmalara yol açar. Bu gibi durumlarda şakak dolgusu uygulaması yapılır. Dermal dolgu enjeksiyonu ile yapılan uygulamalarda cilt yeniden şekillendirilir ve eski hacmini kazanması sağlanır. Uygulama öncesinde cilt uyuşturulur ve hastanın işlem sırasında herhangi bir acı ya da sızı hissetmemesi amaçlanır. Lokal anestezik krem sürüldükten sonra yaklaşık on beş dakika beklenir ve uygulama yapılacak alana uygun miktarda dolgu maddesi enjekte edilir. İşlemin tamamlanması için gerekli olan süre 15 dakika ile 30 dakika arasındadır. İşlem tamamlandıktan sonra dolgu gözle görülür dereceye gelir.

Şakak Dolgusu İşleminin Kalıcılığı Ne Kadardır?

Kısa süren bir işlem olan şakak dolgusu uygulaması genellikle tek seans halinde tamamlanır. Bazı kişilerde memnuniyet durumuna göre ek seansa ihtiyaç duyulabilir. Bu hallerde dolgu maddesi, ilgili bölgeye enjekte edilir. Böylece dolgunun daha uzun süre etkili olması sağlanır.

Kişinin metabolizması, uygulamanın yapılacağı kişinin yaşı, tercih edilen dolgunun yoğunluğu, kişinin alkol ve sigara kullanımı şakak dolgusunun kalıcılığı üzerinde doğrudan etkilidir. Uygulama doğru şekilde yapıldığında en az on iki ay boyunca kalıcılık elde edilir. Bu süre iki yıla kadar çıkabilir. İstenen görünüm ve kalıcılık için tedavi kararı alındıktan sonra uzman ve tecrübeli bir hekime başvurmak gerekir. Uygulama yanlış yapıldığında kişide ciddi komplikasyonlar meydana gelecektir. Şakak bölgesinde asimetrik v yumru görünümü yanlış uygulamalarda en sık karşılaşılan durumdur.

Şakak Dolgusu İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şakak dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Şakak dolgusu yapıldıktan sonra ilk yirmi dört saat içerisinde duş alınmamalıdır.
 • Uygulamanın ardından bir gün boyunca spor yapılmamalıdır.
 • Yapılacak yanlış bir hareket dolgunun kaymasına ve asimetrik görünmesine yol açacağından dikkatli olmak gerekir.
 • Hekim tarafından verilen önerilere eksiksiz uyulmalı, ilaç tedavisi tavsiye edildiyse tüm ilaçlar eksiksiz olarak kullanılmalıdır.
 • Hamam, solaryum, sauna gibi çok sıcak ortamlardan uzak durulması tavsiye edilir.
 • Dolgu yaptıran kişi sigara içmemeli ve alkol almamalıdır.
 • Bol su içmeye özen gösterilmelidir.
 • Dolgu yapıldıktan sonra hemen güneşe çıkılmamalıdır.
 • Doktor tarafından uygun görülen güneş koruyucu kullanılmalı, eğer makyaj yapılacaksa hekim onayına başvurulmalıdır.
 • Dolgunun cilde oturmasına yani hücreler ile uyum sağlamasına kadar geçen süreye ekstra önem verilmelidir.

Şakak Dolgusu Ne İşe Yarar?

Şakak dolgusunun faydaları şunlardır:

 • Şakak bölgesinde görülen mimik çizgilerinin görünümünü en aza indirir.
 • Yüzün simetrik görünmesine engel olan kısımları doldurarak cildin daha orantılı ve düzgün görünmesine katkı sağlar.
 • Şakak bölgesine dinç ve hacimli bir görünüm kazandırır.
 • Yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan kırışıklık görüntüsünü ortadan kaldırır ve cildin daha genç görünmesine katkıda bulunur.
 • Doğru şekilde yapılan şakak dolgusu özellikle alın bölgesi ve kaşlarda toparlayıcı etkiye sahiptir.
 • Dolgu yapıldıktan sonra hemen gözle görülür etkiler meydana gelir. Bu nedenle şakak ve yüzünün diğer bölgelerinde sorun yaşayan kişiler profesyonel dolgu uygulamalarına başvururlar.
 • İşlemin kısa süre içerisinde tamamlanması memnuniyeti artırır.
 • Uygulama sırasında ince uçlu özel iğne kullanıldığından ağrı ya da acı hissedilmez. Bundan dolayı uygulamaya ilgi her zaman fazladır.

Şakak Çökmesi Neden Olur?

 • Çoğunlukla 40 yaşından itibaren ortaya çıkan şakak çökmesi durumu özellikle genetik yatkınlık nedeniyle görülür.
 • Diş sıkma problemi ve hızlı kilo alıp verme, şakak çökmesinin daha fazla görülmesine neden olabilir.
 • Yaşlanma belirtileri daha hızlı olan kişilerde şakaklardaki çökmenin miktarı artar. Uygulamanın genç yaştaki kişilere de yapılabilmesi avantaj sağlar.

Başarılı bir şakak dolgusu tedavisi için kişiye özel olarak planlama yapılır. Şakakların her yönden hem de arkadan fotoğrafları çekilerek enjeksiyon noktaları belirlenir. İşlem öncesinde ilgili bölgeye lokal anestezi yapılır. Anestezi etkili krem sürüldükten sonra yirmi dakika beklenir ve iyice uyuştuğundan emin olunduktan sonra işleme başlanır.

Şakak Dolgusu Kaş Kaldırır mı?

Deneyimsiz kişiler tarafından yapılacak dolgular kaş kaldırmanın tam aksine kaş civarında düşürücü etkiye neden olur, yumru görünümüne yol açar ve yüzün simetrisinde bozulmalar görülür. Bu gibi olumsuz durumları önlemek için hekim ve klinik seçimi doğru yapılmalıdır.

Şakak Dolgusu Baş Ağrısı Yapar Mı?

Estetik operasyonlarda bazı kişilerde cilt tipine ve dolgu miktarına bağlı olarak yan etkiler ortaya çıkabilir. Şakak dolgusunun yan etkileri arasında baş ağrısı da yer alır. Bunun haricinde doku altındaki kanamaya bağlı olarak morluk gelişimi, gerginlik hissi, cildin yüzeyindeki damarların belirginliğinin artması ve birkaç gün sonra tekrar kaybolması gibi durumlar yaşanabilir. Baş ağrısı ve benzeri yan etkilerin oluşumunu en aza indirmek adına hekim tarafından verilen önerilere uyulmalı ve varsa ilaç tedavisi aksatılmadan uygulanmalıdır. Oluşan yan etkiler çoğunlukla birkaç gün içerisinde ortadan kaybolur. Eğer yan etkilerde azalış yerine artış olursa vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

Şakak Dolgusu Kaç Ml Olmalı?

Şakak dolgusunun miktarı kişiye göre belirlenir. Her iki şakak tarafına en az 1 ml dolgu yapılması gerekir. Eğer şakak bölgesinde çökme fazlaysa bu durumda uygulanacak dolgu miktarı daha da artacaktır. En iyi dolgu miktarı uzman hekim tarafından belirlenir. Kullanılan dolgu malzemesinin içerisinde hyalüronik asit bulunur. Bu sayede uygun miktarda uygulanan dolgu zaman içerisinde hücrelere karışarak etkisini yitirir. Geçici bir işlem olduğundan şakak dolgusunun bir süre sonra tekrarlanması gerekir. İhtiyaç halinde dolgu tekrar uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Bu sayede mimiklerdeki kırışıklık oluşma olasılığı en aza indirilmiş olur. Önemli olan nokta cilt tipine özel uygulama yapılmasıdır. Kişiye özgü kaliteli dolgu sonrasında kalıcılık her zaman biraz daha fazla olacaktır. Güvenilir adreslerde yapılan uygulamalarda memnuniyet daima yüksek olacaktır.

Şakak Dolgusu Fiyatları 2022

Profesyonel şakak dolgusu fiyatları klinikte yapılacak muayene sonrasında bölgeye özel olarak belirlenir. Eğer kullanılacak dolgu miktarı fazlaysa bu durumda fiyatlarda artış görülür. Net fiyatları öğrenebilmek için klinik ile iletişime geçmek gerekir.

Fiyatlar işlemin yapılacağı kuruma göre farklılık gösterecektir. Deneyimli hekimler tarafından kısa süre içerisinde tamamlanan ve kaliteli dolgu malzemesi kullanılan işlemde memnuniyet daha fazla olur. İstenmeyen sonuçları önlemek için hekimlere karşı dikkatli olmakta fayda vardır. Doğru malzeme kullanıldığında dolgunun vücut ile uyum sağlama süresi daha kısa olacaktır. Böylece ciltte deformasyon ve sarkma olmaz. Cilt daha sıkı bir görünüm kazanır. Herhangi bir zararı olmayan şakak dolgusu uygulamasında kaliteden ödün vermemek gerekir.

Henüz hiç yorum yapılmamış

Temporal bölge dolgusu olarak da bilinen şakak dolgusu saç çizgisi ile kaşların dış çizgisi arasındaki bölgeye uygulanır.

Kullanım Talimatı

Uygulama Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Resim Şakak Dolgusu
back to top
Randevu Al
FİLTRELE