Fiyat Aralığı
En Az: USD0
En Çok: USD0

Yusuf Topal

Medikal Cilt Bakımı

Medikal Cilt Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Profesyonel ekipmanlar kullanılarak yapılan medikal cilt bakımı hedefe yönelik bir uygulamadır ve cilt bakımı ile ilgili serumlar sürülerek gerçekleştirilir. Bu tür uygulamalar genellikle siyah nokta temizleme, cilt gençleştirme, cilt canlandırma, kuru ya da yağlı ciltlere yönelik olarak yapılır. Bu amaçlarla uygulanan bakımdan en iyi sonuçları almak için düzenli olarak yapılması gerekir. Düzenli olmadığı takdirde bir süre sonra siyah noktalarda ve benzer şikayetlerde tekrar artış görülebilir. Ayda bir kere yaptırmak işe yarar sonuçlar verecektir. Uygulama sırasında acı hissedilmemesi sayesinde isteyen herkes bu tür işlemleri tercih edebilir. Bazı kişilerin ciltlerinin hassas olması nedeniyle işlem sonrasında kızarıklık ve ciltte hassasiyet olabilir. Bunlar bir süre sonra kendi kendine ortadan kaybolacaktır. Bakım sonrası yan etki görülme olasılığı son derece düşüktür.

Medikal Cilt Bakımı Faydaları Nelerdir?

Medikal cilt bakımının faydaları şu şekildedir:

 • Rutin olarak yapılan cilt bakımı ile kan dolaşımı hızlanır, lenf drenaj sistemleri ise aktif hale gelir.
 • Bakım ile cilt kendi kendini yenilemeye devam eder.
 • Eğer ciltteki oksijen oranı yeterli miktardaysa cilt canlı kalmayı sürdürür.
 • Doğru bakım ile ciltte anti aging etkisi meydana gelir.
 • Cildin esnekliğini kaybetmesi önlenir. Özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte esnekliğin sürdürülmesi için ekstra işlem yapmak gerekir.
 • Ciltteki gözeneklerin temizlenmesi hava almasını ve sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Bakım sayesinde cilt leke oluşumuna karşı korunur.
 • Medikal cilt bakımı cildin sebum dengesinin korunmasına katkıda bulunur.
 • Bakım uzman hekim tarafından yapılacağı için cildin tahriş olma olasılığı en aza indirilir.
 • Yanlış kozmetik ürünleri ile ciltteki sivilce ve akne problemlerinin yaşanmasına engel olunur.
 • Cildi derinlemesine temizleyen medikal cilt bakımı ölü derinin soyulmasını sağlar.

Medikal Cilt Bakımı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Medikal cilt bakımı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Cildin ilk gün ekstra korunmasına önem verilmelidir.
 • Tedaviden sonra büyük gözenekler iyileşmesine karşın ilk birkaç saat içerisinde gözenekler tekrar dolmaya elverişlidir. Bu nedenle makyaj ve kir kalıntılarına karşı önlem almak ve makyaj yapmamak gerekir.
 • Medikal cilt bakımının ardından pudra, fondöten ve allık kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Cildin güneşle maruz kalmasını önlemek için güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır.
 • İstenen sonuçların alınabilmesi için cilt bakımı ayda bir kere yapılmalıdır.
 • Siyah noktalar ve makyaj kalıntılarını temizlemek tedavinin ana amacı olduğundan buna göre davranılmalıdır.
 • Doktor tarafından verilen önerilere eksiksiz olarak uyulmalıdır.
 • Uzman hekim bakım ürünleri verdiyse düzenli olarak kullanmaya dikkat edilmelidir.
 • Beklenmeyen bir etki görüldüğünde kısa süre içerisinde doktor ile iletişime geçilmelidir.
 • Bakımların cilt tipine özel olduğu unutulmamalı, bilinçsiz uygulamalardan uzak durulmalıdır.

Medikal Cilt Bakımı Ne İşe Yarar?

Medikal cilt bakımının yararları şunlardır:

 • Zaman içerisinde farklı nedenlerle ciltte elastikiyet kaybı yaşanabilir. Yapılan cilt bakımı ile bu tür sorunlara engel olunur.
 • Cildin canlı kalmasını sağlayan kolajen üretimi medikal cilt bakımı ile artırılır.
 • Düzenli bakım ile cildin üretkenliği artar. Bu sayede cilde uygulanan vitaminler ve serumlar daha etkili hale gelir.
 • Cildin yenilenmesini sağlayan medikal bakım ölü deriyi soyarak yenilenmeyi sağlar.
 • Gözenekleri açan bakım cildin daha sağlıklı görünmesine katkıda bulunur.
 • Cilt katmanlarını derinlemesine temizler.
 • Tüm bakım dikkatlice yapıldığından cildin tahriş olması önlenir.
 • İstenen olumlu etkilerin alınabilmesi için başlangıçta iki haftada bir arayla bakım yapılabilir.
 • Cildi daha lekesiz gösteren bakımda kaliteli malzemeler kullanıldığında genç bir görünüm kazandırır.

Medikal Cilt Bakımında Neler Yapılır?

Medikal cilt bakımı kendi içerisinde çeşitli aşamalara ayrılır. Kişiye özel olarak yapılan bu uygulamalar her cilt tipinin sorunlarına göre planlanır. İlk olarak cilt tipi analiz edilir ve yaşa uygun gereksinimler tespit edilir. Kullanılması gereken medikal cilt bakım ürünlerine karar verildikten sonra gerek duyulursa, diğer cilt bakım ürünleriyle birlikte uygulama da yapılabilir.

Planlama sürecinin ardından peeling aşamasına geçilir. Arındırma kısmı giderek derinleşir. Cilt ölü hücrelerden arındırılır ve ölü deri soyulur. Gözeneklerin temizlenmesi için cilt tipi ile uyumlu malzemeler kullanılır. Gözenekleri tıkanmış olan cilt cansız ve solgun görünecektir.

İyice açılmış gözeneklere buhar terapisi yapılır ve cilt yumuşatılarak yağ butonları tahliye edilir. Buhar terapisi medikal bakımın temel aşamalarından bir tanesidir. Ardından siyah ve beyaz nokta temizliğine geçilir. Bu aşama sorunlu ciltler için biraz daha uzundur. Bazı kişilerde nokta temizliğinde ciltte kızarıklık görülebilir. Uygulanan işlemin ardından son temizlik ve dezenfeksiyon kısmına geçilir. Cilt dezenfekte edilerek yeni kirlerin gözeneklerin derinlerine ulaşması engellenir. Son kısımda ise cilt besleme evresidir. Bu kısımda nem bombaları, hyalüronik asit, serumlar, oksijen terapi, E, C ve A vitaminleri, kremler ve maskeler uygulanır.

Medikal Cilt Bakımı Ne Kadar Sürer?

Medikal cilt bakımının süresi cilt tipine bağlı olarak farklılık gösterir. Ortalama bakım süresi 45 dakika ile 1 saat arasında değişir. Uygulanan bakımdan en iyi sonucu alabilmek için minimum bir hafta ara ile üç ya da dört seans yapmak gerekir. Cildin gücünün ve parlaklığının uzun süre korunabilmesi için ayda bir aralıklar ile uygulama yapmak daha sağlıklı olacaktır. Cildin asit ve nem dengesini bozmamak adına bu tür uygulamaların uzman hekimler tarafından yapılması gerekir.

Bu işlem için her klinikte farklı ürünler kullanılır. Bu nedenle uygulamanın ne kadar süreceği kliniğe özel olarak belirlenebilir. İşlemi yapan kişinin tecrübesi ve bilgi birikimi sürecin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlayacaktır.

Medikal Cilt Bakımı ile Hydrafacial Arasındaki Fark Nedir?

Cilt bakımı kendi arasında türlere ayrılmakta olup bunlar medikal cilt bakımı ve hydrafacial cilt bakımı olarak iki kategoride ele alınır. Medikal cilt bakımı uygulamalarında tüm işlemler manuel olarak gerçekleşir. Hydrafacial uygulamalarda ise markaya özel solüsyonlar ve teknolojik cihazlar kullanılır. Medikal cilt bakımının ileri aşaması olarak da düşünülen bu uygulama için her klinikte farklı ürünlere rastlamak mümkündür. Kullanılan malzemeler ne kadar organik olursa, elde edilen sonuçlar da bir o kadar iyi olacaktır.

Cilt uzmanları tarafından hijyen kurallarına uygun şekilde yapılan uygulamalar kısa süre içerisinde sonuç verir. Ölü deriden en iyi şekilde arındırılan cilt besleme ve bakım ile daha sağlıklı hale getirilir. Hydrafacial işlemlerde kullanılan Vortex teknolojisi sürecin daha pratik ve etkili şekilde yürütülmesini sağlar. Uygulamayı yapan uzmana, kullanılan içeriklerin segmentine, cilt bakımı kliniğine ve uygulanan yönteme göre farklı sonuçlar elde edilecektir.

Medikal Cilt Bakımı Ücretleri Nedir?

Yapılan tüm cilt bakımları kişiseldir ve kişiye özel planlanır. Cilt bakımının ne sıklıkla yapılacağı kişiye göre değişir. Bu nedenle fiyatlar da farklılık göstermekte olup toplam seans sayısına göre belirlenir. Bakım sırasında kullanılan ürünlerin kalitesi her zaman fiyatlardan önce gelmelidir. Bakım yaptırmadan önce kapsamlıca araştırılmalı, hem fiyat hem de kalite yönünden etkili olan adresler tercih edilmelidir.

Medikal Cilt Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Medikal cilt bakımının tekrarlanma süresi belirlenirken cilt tipi ve yapısı dikkate alınır. Cildin istenen parlak ve sağlıklı görünüme ulaşması için cilt bakımının tekrarlanması gerekir. Yapılan bakımın etkisinin daha uzun süre devam etmesi için her duş sonrasında cildin nemlendirilmesine önem verilmelidir. Ayrıca uzman hekim tarafından verilen önerilere eksiksiz olarak uyulmalı, varsa verilen bakım ürünleri düzenli şekilde kullanılmalıdır. Bu sayede her zaman daha olumlu sonuçlar elde edilebilir.

İki seans arasında geçirilecek süre en az bir hafta olmalıdır. Toplam seans sayısı ise 3 ile dört seans arasında belirlenmeli, cilt tipi fazla bozuksa seans sayısı artırılmalıdır. İşlemi yapacak olan hekim ne kadar uzmansa ve cilt tipi ne kadar iyiyse seans süresinde o kadar kısalmaya gidilebilir. Bu gibi detaylar yapılacak kişiye özel muayenenin ardından belli olacaktır. Tüm planlamaya hem hasta hem de hekim eksiksiz olarak uymalıdır. Böylece daha iyi sonuç elde edilecek, cilt bakımı etkili olacaktır.

back to top
FİLTRELE