Dhi & Fue Saç Ekimi

Saç Dökülme Tedavileri
Devamını Oku
 • Bio
 • Vegan
 • Ce

DHI Saç Ekimi Nedir?

Direct hair implantation yani doğrudan saç ekimi olarak ifade edilen DHI saç ekimi en gelişmiş yöntemlerden biridir ve implanter pen isimli özel cihazlar kullanılarak yapılır. Son yıllarda popüler hale gelen bu yöntemde kesi açılmaz ve iki aşamalı uygulama söz konusudur. Diğer saç ekim yöntemlerinde kanal açma, greft toplama ve greft ekimi gibi üç farklı yöntem uygulanırken DHI yöntemi daha pratik olmasıyla bilinir.

Uygulamada kullanılan implanter pen sayesinde iki aşamada ekim tamamlanır. Kanal açma ve greft işlemlerinin aynı anda gerçekleşmesi mümkündür. İşlem sırasında tercih edilen implanter pen silindirik ve çok ince bir yapıya sahiptir. Bu sayede saçın kanallar üzerinden sürülerek iğneye yerleştirilmesini sağlar.

DHI Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi ile birlikte uygulanan DHI saç ekimi için ilk olarak saç kökleri rahatlatılır. Özel kalem ile toplanan kökler cihazla kafa derisine yerleştirilir. Kullanılan kalemin uç kısmı içine saç kökü yerleştirebilecek kadar küçüktür. Uygulama sırasında sağlıklı deriye zarar verilmez, daha sık ekim yapılır. İşlemin en önemli avantajlarından biri kökler alındıktan sonra bekletilmeden tekrar geri koyulmasıdır. Bu sayede greftlerin sağlıklı durması ve tutma oranı diğer yöntemlere göre daha fazladır. DHI tekniği uzun yıllardan beri var olmasına rağmen son zamanlarda yaygın hale gelmiştir. İşlemin tamamı ortalama 10 ile 12 saat arasında sürer.

DHI Saç Ekimi mi Yoksa Fue Saç Ekimi mi?

Saç ekimi uygulamaları öncesinde hasta muayeneden ve çeşitli testlerden geçirilir. En çok kullanılan iki yöntem olan Fue ve DHI teknikleri arasında farklar mevcuttur. Buna göre kanal açmak için FUE tekniğinde bir süre beklemek gerekirken DHI uygulamasında hemen işlem yapılabilir. Saç ekimi yapılacağında dhı için ilgili bölgenin tıraş edilmesine ihtiyaç yoktur. Tıraşsız saç ekimi ile de istenen sonuçlar elde edilebilir. Uygulama sırasında yüksek teknolojik özelliklere sahip cihaz kullanıldığından DHI ile ulaşılacak verim FUE tekniğine kıyasla biraz daha fazladır.

DHI Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Yaygın olarak kullanılan DHI saç ekiminin avantajları şunlardır:

 • DHI saç ekimi ile saç köklerini yönlendirmek diğer yöntemlere kıyasla biraz daha kolaydır.
 • Daha sık ekim yapılabilen bu yöntem doğal ve yoğun bir görünüm sağlar.
 • Uygulama sırasında hastanın tamamen tıraş olmasına gerek yoktur. Bu durum özellikle kadın hastalar açısından avantajdır.
 • DHI yönteminde işlem yapılırken ilgili bölgeye minimum hasar verilir.
 • Uygulama sonrasında kabuklanma ve iyileşme süresi biraz daha kısadır.
 • Donör bölgeden alınan greftler minimum sürede bekletilir. Bu süre ne kadar uzarsa saç kökünün zarar görme olasılığı o kadar fazla fazladır.

DHI Saç Ekim Fiyatları

Kişiden kişiye farklılık gösteren DHI saç ekim fiyatları için hastanın detaylı muayeneden geçmesi gerekir. İşlemin yapılacağı alanın büyüklüğü, saç ekiminde kullanılacak olan greft sayısı fiyatlarda değişmelere neden olur. Klinikte saç ekimi yapılacak olan bölgeye göre her hastaya en uygun fiyat teklifleri yapılır. Uygun fiyatlara karşın kaliteden hiçbir zaman ödün verilmez.

DHI Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz?

 Saç yapısı, doktor muayenesi ve uygun olan yönteme göre kimlere DHI saç ekimi yöntemi uygulanacağı belirlenir. Buna göre DHI saç ekimi yapılamayacak kişiler şunlardır:

 • Donör bölgesi saçsız alanı kapatabilecek greft sayısına sahip olmayanlar
 • 21- 22 yaşının altında olanlar
 • Genel sağlık durumu operasyon için risk taşıyanlar
 • Doğuştan saçsız olup donör bölgesinde saç bulunmayanlar
 • Diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklara sahip olup operasyonları doktor tarafından onaylanmayanlar
 • Hepatit C ve HIV gibi hastalıkları bulunanlar

 

DHI Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

 • Kadın ve erkek fark etmeksizin herkese uygulanır.
 • Uygulamayı yaptıracak kişilerin doktor muayenesinden geçmiş ve onay almış olması gerekir.
 • Bazı hastalıklara sahip kişilerde saç ekimi yapılmaz.
 • Hassas bir uygulama olduğu için dhi saç ekiminde testlerin olumlu sonuçlanması şartı aranır.

En İyi Saç Ekim Yöntemi Hangisidir?

Günlük yaşamda sıklıkla uygulanan saç ekim yöntemleri incelendiğinde bunlar arasında DHI yöntemi ve FUE yöntemi öne çıkar. Yöntemler arasından seçim yaparken eki alanı, uygulama maliyeti, süre, operasyon sonrası süreç, greft sayısı gibi faktörler dikkate alınır. Bunlara göre en iyi ve en çok tercih edilen yöntem DHI tekniği olacaktır. Bu yöntemde iyileşme süreci diğerlerine kıyasla daha hızlıdır ve hastalar kısa süre içerisinde günlük yaşamlarına devam ederler. Özellikle bölgesel sıkılaştırma ve küçük alanlarda DHI saç ekimi daha fazla tercih edilir. Bazı kişilerde DHI yöntemi ve fue tekniği birlikte uygulanarak daha kalıcı ve işe yarar sonuçlara ulaşılır. Bunun için doktor tarafından işlemin onaylanması gerekir.

DHI Saç Ekiminin Sonuçları Ne Zaman Görünmeye Başlar?

Başarılı bir şekilde uygulanan DHI saç ekiminin sonuçları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ortalama bir hafta ile on gün arasında iyileşme tamamlanır ve ekilen saçlar dökülür. 15 gün içinde önceki görünümüne geri dönen saç derisi üç ay boyunca dinlenir ve bu sürenin ardından yavaş yavaş yeni saçlar çıkmaya başlar. Saç çıkışında her ay yüzde 10 oranında artış yaşanır. Ekimden sonra dokuzuncu ayda ekilen saçların yüzde 90’a yakını çıkar ve tamamının çıkması bir ayı bulur. Uygulamanın ardından hasta ortalama iki günde normal yaşamına döner ve saçların tekrar çıkacağı dönemde sorunsuz şekilde hayatına devam edebilir.

DHI Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hastalar DHI saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgi sahibi olduğunda süreç daha verimli şekilde ilerler. Özellikle şunlara dikkat edilmelidir:

 • Vücut bol bol dinlendirilmeli
 • Yatma sırasında ekim yapılan bölge yastık ile temas ettirilmemeli
 • İyileşme süreci boyunca saçlara nazik davranılmalı
 • Saçı kurulurken havlu ile saç derisine baskı yapılmamalı
 • Saça serum, krem vb. uygulama yapılacaksa hekim onayı alınmalı
 • Doktor tarafından önerilen bere, şapka vb. aksesuarlar kullanılmalı
 • Ekim sonrasında on gün boyunca yıkama talimatlarına uyulmalı
 • Ağrı hissi oluştuğunda yalnızca doktor tarafından verilen ağrı kesiciler kullanılmalı
 • Ekim yapılan bölge çarpma ve sürtünmeden korunmalı
 • Donör ve ekim alanlarının bakımı tarif edildiği şekilde yapılmalı

DHI Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Genellikle hastalarda DHI saç ekimi sonrası iyileşme süreci hızlı ilerler. Operasyon sonrasında birkaç ay içerisinde ağrı, sızı, kabuklanma, dökülme gibi değişmeler meydana gelir ve sürecin sonunda yeni saçlar oluşmaya başlar. Ekimin ardından hasta birkaç gün içerisinde eski yaşantısına geri dönenilir. Saç derisinin iyileşmesi ve yeni saçların ortaya çıkması dönemlerinde hastanın yaşantısına olumsuz etki eden bir durum olmaz. DHI tekniği yapısı itibariyle iyileşme döneminin olumlu geçmesi için hastanın doktor tarafından verilen direktiflere eksiksiz olarak uyması gerekir. Böylece iyileşme süreci sağlıklı bir şekilde son bulacak, hasta hayalini kurduğu saç görünümüne sorunsuz şekilde kavuşacaktır.

DHI Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Normale Dönülür?

Standart saç ekimi uygulamalarında kızarma, kabuklanma, oluşan kabukların dökülmesi, şok dökülme gibi süreçler gerçekleşir ve bunların her biri zaman alır. Normal olan bu süreçler DHI saç ekimi sonrası için daha hızlı şekilde ilerler. Saç ekildikten sonra yeni saçların tamamen çıkması için ortalama bir yıla ihtiyaç vardır. Uygulamanın ardından hastanın günlük yaşamına dönmesi ise yaklaşık iki üç gün sonra olur. Ancak bu süreçte hastanın doktor tarafından verilen önerilere eksiksiz olarak uyması gerekir. Aksi halde iyileşme dönemi sağlıksız şekilde ilerleyecek ve istenilen sonuçların alınma olasılığı azalacaktır.

DHI Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Normal Duş Alınır?

DHI ya da diğer saç ekim yöntemleri sonrasında yıkama işlemlerine ekstra dikkat etmek gerekir. Özellikle operasyon sonrasındaki on günlük süre son derece önemlidir. Nakledilen alan ve donör alanın belli bir süre boyunca özel bir şampuanla yıkanması tavsiye edilir. Şampuan saç derisine uygulanırken dikkatli davranılmalıdır. Parmak uçları ile saç derisine basınç uygulanmamalı, saçlar yumuşak hareketlerle yıkanmalıdır. Yıkama sonrasında saçları kurulamak için genellikle kağıt havlu tarzı yumuşak malzemeler tercih edilir. Ortalama on günün ardından kafa derisinde kan ya da kabuk izi kalmayacaktır.

DHI Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır?

Profesyonel kişiler tarafından uygulanan DHI saç ekimi geçerlilik süresi ekim alanının özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yeni saçların ortaya çıkması için ortalama bir yıllık süre gereklidir. Genellikle saç ekimleri ortalama beş yıl süre dayanmasıyla bilinir. Ancak saç yapısı ve çevresel faktörler bu süre üzerinde değişikliklere yol açabilir. Doktor tarafından yapılan detaylı muayenede bu süre ile ilgili net bilgiye ulaşılabilir. Süreci uzatmak adına tavsiye ve önerilere eksiksiz olarak uyulmalı, ilaç ya da benzeri tedavi önerileri varsa bunlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu sayede saç ekiminin etkileri daha uzun süre devam edecektir.

Henüz hiç yorum yapılmamış

Kullanım Talimatı

Uygulama Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Resim Dhi & Fue Saç Ekimi
back to top
Randevu Al
FİLTRELE